Философията на оценките
- Simeon Groysman
- 14.04.2015 г.
- време за четене: 1 мин.
Реших да Ви обясня, все пак, какво имам предвид с всяка една оценка от Вашите колоквиуми. В общи насоки. Не може да има точност, защото това не е математика, а критична интерпретация. Интерпретация от позицията на различни (субективни, мои) ценностни разбирания за знание, ясност, честност (да не заобикаляте въпроса, например), консервативност (да не откривате Америка) и т. н. Въпреки това, старая се да съм обективен, каквито са (с позоваването на съответната научна литература) и представитени за Общата теория. С оглед на всички изложено можете да имате предвид, че:

Двойката е критична оценка. А юни винаги е скоро. Имайте го предвид.
Тройката е милост. Но е много повече от двойката в повечето случаи. Компромис е, но заслужен с някакви знания, все пак. Знания, крайно недостатъчни за изпитна тройка.
Четворката означава, че се радвам, че сте чели. Това си личи. Не сте доразбрали, донаучили или просто улучили. Трябва да четете повече.
Петиците и шестиците са по дефиниция хубави оценки, затова гледам да ги пиша по-рядко.
Освен това:
Начинът на писане има значение. Всеки намек на по-дълбоко незнание се тълкува във Ваш ущърб. Психологическа неминуемост. Ужасът от мисълта, че зад написаната глупост се крие по-голяма глупост, парализира нерва на снизходителността. Например (из Вашите писания): "Позитивни съдебни източници - утвърждават или прилагат правните норми - законите" - не само, че не е вярно и че му липсва пунктуационен завършек. Аз лично разчитам една прозираща идея, според която "само законите съдържат правни норми". Е, бива ли?
Половинките също са важни. 4,5 е повече 5, отколкото 4 и е много повече от 4, например.
Получавате бонус, ако сте отговорили на въпрос, който в масовия случай е затруднил Вашите колеги.
Comments